Najem okazjonalny
Najem okazjonalny to specyficzna forma wynajmu nieruchomości, która umożliwia wynajem dwustronnie zabezpieczony. Mówiąc krócej, jest to rodzaj umowy najmu, w której i wynajmujący, i najemca mają ustalone prawa i obowiązki, a wszystko to reglamentowane jest przez polskie prawo, w tym Ustawę o ochronie praw lokatorów. Z założenia, ma to uchronić obie strony przed ewentualnymi nadużyciami.
Strony umowy
Kiedy mówimy o najmie okazjonalnym, mamy zazwyczaj do czynienia z dwiema stronami: wynajmującym, który jest osobą fizyczną dysponującą nieruchomością i chcącą ją wynająć, oraz najemcą – również osobą fizyczną, która planuje wynająć nieruchomość na własne cele mieszkalne.
Forma umowy
Przepisy prawa jasno określają, że umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta na piśmie. Jest to istotne z punktu widzenia dowodowego – w przypadku ewentualnych sporów, dokument ten stanowi podstawowy dowód zawarcia umowy.
Elementy umowy
Każda umowa tego typu powinna zawierać kluczowe elementy, takie jak:
– dokładne określenie stron zawierających umowę,
– precyzyjny opis przedmiotu najmu, czyli nieruchomości, która jest wynajmowana,
– określenie czasu trwania umowy, przy czym najem okazjonalny może być zawierany na czas nie dłuższy niż 10 lat,
– ustalenie szczegółowych warunków najmu, w tym wysokości czynszu oraz innych opłat związanych z użytkowaniem nieruchomości.
Obowiązki wynajmującego
Wnajmujący zobligowany jest do zapewnienia lokalu mieszkalnego w takim stanie, aby najemca mógł z niego komfortowo korzystać. Ponadto, przez cały okres trwania umowy, wynajmujący musi gwarantować najemcy odpowiednie warunki mieszkaniowe, bez nieprzewidzianych zakłóceń.
Obowiązki najemcy
Z kolei najemca ma obowiązek terminowego uiszczania opłat za czynsz oraz innych, które zostały określone w umowie najmu. Dodatkowo musi dbać o to, aby nieruchomość była utrzymywana w dobrym stanie, zwracając uwagę na jej konserwację oraz estetyczny wygląd.
Procedura najmu
Najem okazjonalny wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych dodatkowych wymogów. Przykładowo, do umowy najmu warto dołączyć dokument potwierdzający możliwość zamieszkania najemcy w innym miejscu w przypadku konieczności rozwiązania umowy. Bardzo istotną kwestią jest również oświładczenie najemcy, złożone w formie aktu notarialnego, o poddaniu się dobrowolnie egzekucji w przypadku konieczności opuszczenia lokalu po wygaśnięciu umowy najmu okazjonalnego.
Wypowiedzenie umowy
Procedura wypowiadania umowy najmu okazjonalnego jest każdorazowo szczegółowo opisana w treści samej umowy. Należy dokładnie zapoznać się z jej zapisami, aby móc prawidłowo dokonać wypowiedzenia z zachowaniem wyznaczonych terminów oraz zgodnie z ustanowionymi formami.